Fint ska det va´ på vägen mot Eriksdalshallen där DM-finalerna kommer avgöras så småningom. Senast vann vi mot Tullinge och nu får vi möta Tyresö Trollbäcken som huserar strax utanför slutspelsstrecket i SSL. De har själva gått ut med att bli bäst i Stockholm i år dvs komma före Caperiotäby och AIK i tabellen men när vi vinner i DM så borde den chansen vara passé väl?
Spelare att njuta lite extra av är landslagsprövade Benji Löfdahl i målet, tunga backskytten Jonas Damén, sympatiske centern Fredrik Cederborg, spelgeniet Victor Ferraresi, allroundlöftet Simon Jirebeck och slutligen energiknippet Fredrik Gustafsson d.ä. De har fler godbitar och kommer bli tunga att möta men vi tänkte att vi skulle sätta käppar i hjulen på dem.
Under försäsongen vann de med 7-4 på hemmaplan mot oss men det var en match som var jämnare än så men de var riktigt effektiva i slottet. Vi själva har jobbat med att täta till just den ytan så det blir ett bra eldprov att se om vi är tuffa nog där för det kommer behövas.
Efter den jämna matchen mot Huddinge har vi hunnit göra ett tufft träningspass med mycket tvåmål och en del skadeförebyggande och konditionsuppbyggande träning. Det blev mycket mål och hetast var nog Bobby som sprang upp ytor till sig själv som en kalv på grönbete och levererade ett par fina kassar också. Rille visade spelförståelsen utan boll när han gång på gång satte stopp tidigt i spelvändingarna, en del riktigt tuffa men fortfarande reglementsenliga i mina ögon. Ska man kanske sätta en slant på att de avgör matchen imorgon?
Varmt välkomna att se själva när drabbningen om vilka som är kungarna söder om söder ska avgöras i Botkyrkahallen!



december 3rd, 2012
Traktorn
Posted in 