Leaders of the pack

Ja då var det dags att bekänna färg på allvar, Sirius kommer till Morias gruva med 0 förluster i bagaget efter nästan halva säsongen, en fantastisk bedrift. Vilka kommer ta första vinsten mot dem? Eller blir de lika svårbesegrade som Granlo förra säsongen där det dröjde tills de vart klara för SSL innan förlusterna började komma.

 

Underdogs är ett understatement när det gäller de förväntningar vi kan tänkas ha på oss. Sirius körde i måndags över Huddinge med 14-3 och det var inte första gången de gjorde tvåsiffrigt framåt á la Mora. Vi får se upp med Peter Berlin av vad jag förstått, en kille med skön Zlatanfrilla som producerat därefter, 38p på 11 matcher, inte illa pinkat minsann. De har en Traktor i bakre leden också, John Barck som imponerade på mig året de gick upp i SSL.

 

Nu väntar de otåligt på att ta klivet upp i SSL igen, en bedrift få lag klarar direkt efter degradering men Zunda, TT, Mullsjö och JIK har lyckats på senare år så kanske är steget mellan serierna för stort fortfarande. Vi själva siktar också på att ta oss upp igen men det är en långsiktig satsning där spelet med boll står i centrum. Vi vill vara dominanta utan att behöva kontra och det är en konst vill jag lova. Imorgon fredag verkar vi få möta ett lag som behärskar det.

 

Träningsveckan har sannerligen inte varit välbesökt, en hel hög sjukdomar men också några härliga tillskott i Jonas Steffen och Jimmy Gustafsson(som såklart blev sjuk direkt), urBalroger med enormt stor arbetskapacitet och inte minst ett stort Balroghjärta. Tillsammans med heta spelare som bla Kalle B, Blank och Tobbe G har de visat vägen trots manfallet. Det känns ovisst att säga vem som kommer sticka ut mest på matchen men jag satsar ändå på Kalle B, han har lyft sitt spel en dimension nu.

 

Jag tror vi för omväxlingens skull får se ett Balrog utan så mycket boll och ett Sirius som går för serieseger. Vad sägs om att kontra in en seger? I´m game!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.