En lång bussresa för halva laget (den andra halvan tyckte tydligen inte det var kul att samlas ute i våran borg klockan 05:00 en lördagsmorgon…) satte sina spår i inledningen av matchen. Det var inget vidare tempo i första perioden och Umeå City tog ledningen efter drygt tio minuter, ett resultat som såg ut att stå sig perioden ut. Det var inte Kristian speciellt sugen på utan serverade en fin diagonal till Felix som på sin egen retur satte dit kvitteringen. Ett skönt mål och vi gick till pausvila med 1-1.
Headcoach Larsson valde att gå ner på två femmor för att få upp ett högre tempo i vårat spel, något som visade sig vara en lyckosam strategi. Paté ser till att lirka in en enhandsbackhand tidigt i mittenperioden och en skön känsla spred sig i laget. Ett fortsatt bra spel leder till att vi får med oss en tvåa och vi får chans att bättra på powerplaystatistiken. Redan efter 26 sekunder i numerärt överläge bombar kapten Hagert in ett direktskott i bortre.
Balrogerna fortsätter rulla boll och 11:10 tar Villiam en vända runt Umeås kasse och passar Nielsen som fyllt på fint i offensiv zon. Nielsen gör inga misstag utan prickskjuter in 1-4. Umeå förvaltar ett bra frislagsläge och reducerar till 2-4, ett resultat som står sig perioden ut.
I tredje perioden är det dags för Umeå att göra tre raka mål och går upp i en ledning med 5-4 när ca fem minuter återstår. Då kom vinnarskallarna fram, och den eminente Blank som onekligen trivs att spela matcher i Umeå, tar initiativ och driver in bollen i offensiv zon och väldigt läckert kvitterar genom ett lågt skott i bortre. Ordentlig nerv och matchen står och väger.
Med cirka två minuter kvar av ordinarie speltid snappar Bobby upp en boll nere i offensivt högerhörn och bryter in mot kassen. Skottet räddas av målvakten men vem om inte trollgubben från Örebro (Villiam) står på rätt plats vid rätt tillfälle och rakar in ledningsmålet. En sista anstormning görs när Umeå City tar ut målvakten och spelar 6 mot 5 och även 6-4 de sista 30 sekunderna i matchen, trots det håller vi ut och plockar med oss tre riktigt sköna poäng hem till Botkyrka!
Förhoppningsvis är alla nu med på bussen, till skillnad från i morse. Som vanligt skulle bussen stanna två gånger i Stockholmsområdet; Fridhemsplan och Järva Krog. I höjd med Solna någonstans slås Paté av en tanke och undrar om vi inte borde svängt av motorvägen än. Efter ett par samtal vände bussen i höjd med Järva krog för att plocka upp de frusna och trötta själarna Björn, Wermland och Trac vid Fridhemsplan.
Som lagets nykomling föll tydligen lotten på mig att få skriva några rader efter matchen…
//Lehti



november 16th, 2013
Traktorn
Posted in 