Hela intervjun med en av grundarna och organisatörerna av Balrog: Thony Andersson

Mer eller mindre dygnet runt för Thony kontakten med oss ledare, våra spelare samt sponsorer för att se till att maskineriet Balrog ska fungera. Vi är inne i ett intensivt skede där flera puzzelbitar ska läggas på plats inför nästa säsong samtidigt som vi vill värna mer och mer om det vi har redan idag. Här är mannen som en gång var med och startade upp det kaxiga förortslaget från Norra B:

NAMN:

Thony Andersson

UTBILDNING / YRKE:

Egen

ROLL I FÖRENINGEN: 

Drivande

 

VILKEN ÄR DIN HISTORIA INOM BALROG?:

Tillhörde de som spelade i Tornbergs skolan i början på 80-talet. Var med och startade upp Balrog och har varit delaktig sedan dess, med undantag för en tid som Förbundskapten.

BERÄTTA NÅGOT SPECIELLT DU VARIT MED OM HITTILLS I BALROG:

Det är så otroligt mycket, så det skulle räcka till att skriva en bok och en mycket underhållande sådan…

VAD HAR DU GJORT I SOMMAR?

Varit med familjen hos mina Svärföräldrar på Gotland och en tur till Turkiet. Stort tack för det Recep!

EN UDDA EGENSKAP DU HAR:

Udda vet jag inte, men; Målinriktad

VAD ÄR DET VIKTIGASTE DU LÄRT DIG HITTILLS INOM INNEBANDYN?

Vill inte påstå att det är just genom Innebandyn, utan det gäller samtliga lagidrotter.

Var medveten om att du är en i laget och samtidigt få in att du är lika viktig för laget som laget är för dig. Tyvärr är det alldeles för många som lägger för mycket kraft på allt som sker runt i kring sig, istället för att lägga all fokus på sin egen uppgift. Skulle samtliga spelare i ett lag lägga all sin energi  och kraft på att förbereda sig själv inför varje träning, match och situation som kan komma att dyka upp och dessutom alltid göra sitt bästa.. Då kommer de stora resultaten komma. Detta är sällan ett problem i framgång, utan märks tydligast när du själv är i någon svacka eller lagets resultat uteblir.

VILKEN ÄR DEN STÖRSTA FÖRDELEN MED ATT JOBBA MED INNEBANDY?

Oavsett fritidsintresse, så behöver det finnas en passion för sporten, en inre kraft som vill utveckla spelaren, föreningen och sporten. För egen del är det helt klart den pionjärkänsla som infann sig på tidigt 80-tal. Att få vara ytterst delaktig i att starta upp, bygga och utveckla Innebandyn som sport och det är den som fortfarande lever kvar i hjärta och själ som drivkraft. Men just nu är den mer riktad mot att bygga upp det ”Nya Balrog” med hjälp av grannklubbarna och med gränsöverskridande kommunambitioner och nytänkande. Allt för att bibehålla ett Elitlag i vårt kära Södertörn (söder om söder).

VAD SKULLE DU VILJA FÖRÄNDRA INOM INNEBANDYN?

Har i över 15 års tid suktat på att gå ner och spela 4 utespelare mot 4. En annan liten enkel del i att göra sporten lite mer kreativ och offensiv skulle vara att du har ditt ”läger” på offensiva planhalvan och inte som nu på den defensiva. Nu kan du ju helt enkelt bara slå iväg bollen och sedan springa och byta. Vore intressant att se hur lagen och spelarna skulle lösa bytena om du bara kunde byta i offensiv zon… En enkel ändring redan med dagens 5 utespelare mot 5. Det skulle alltså krävas en offensiv tanke och spel för att kunna göra ”säkra” byten.. Värt att beakta! Då jag tycker att spelet blivit alldeles för statiskt.

TIDIGARE KLUBBAR DU VERKAT I?

När det gäller klubblag så är det enbart Balrog.

VILKET ÄR DITT MOTTO?

”Man kan misslyckas många gånger, men är inte misslyckad förrän man börjar skylla på andra”

VAD KAN PUBLIKEN I BOTKYRKAHALLEN FÖRVÄNTA SIG AV BALROG SÄSONGEN 2011/12?

Offensivt och aggressivt spel i hög fart, kryddat med skickliga individuella prestationer.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.