
Under förra säsongen fick vi besök av Trosa-/Södertäljesonen Yousif som var hemma från RIG lite då och då och ville hålla igång träningen samt ev hitta ett nytt lag till efter gymnasietiden. Vi verkar inte ha lyckats avskräcka den målmedvetne centertanken vars utveckling kommer bli spännande att följa. Nedan kommer mer om honom:
Yo man, was up?!
Tjena Trac! Det är lugnt med mig!
Du är ny i laget, hur hamnade du i Balrog?
Jag visste att jag ville plugga och det funkade bra att kombinera med spel i Balrog denna säsong. Jag är ju från trakten från början så att få bära Balrogs tröja är förstås stort för en gammal raket!
Vad pysslar du med utanför innebandyn?
Just nu pluggar jag tekniskt basår på KTH i Södertälje och umgås med flickvännen.
Hur var känslan första gången du stegade in i Balrogs omklädningsrum?
Det var en skön känsla, gruppen är väldigt välkomnande och alla hälsar alltid på alla ordentligt vilket gör att man alltid blir glad när man kommer till träningen!
Vad kommer bli viktigast första 5 matcherna i serien?
Jag tror det viktigaste kommer vara att vi är trygga i formationerna hur rollerna ser ut både i försvars- och anfallsspel så vi får möjlighet att spela ut ordentligt redan från början! Då kommer poängen trilla in för vi har så pass skickliga spelare individuellt.
Varför har du valt det nummer du har på ryggen?
Det blev en bra kompromiss när 6an var upptagen! Jag gillar 6an av en ren slump, tog den i Rockets för 16 var upptagen och varför jag hade 16 innan i Trosa vet jag faktiskt inte alls!
Vad spelar du med för klubba/blad? Varför?
Jag spelar med 100G klubban av Fatpipe med Wiz bladet. Jag gillar lätta klubbor och tycker Wiz-bladet har bra funktionalitet både vad gäller skott och passningar!
Vad vill du visa publiken?
Stort hjärta i spelet på plan med mycket djupledsspel! Förhoppningsvis kan jag krydda det med en del poäng.
Slutligen, hur många bultar finns det i Ölandsbron?
0, allt är svetsat.
Välkommen hem och se till att njuta av säsongen!
Tackar! Det ska jag!