Rickard Berg berättar om vad som gör att han leder Allsvenskornas poängliga och vad han tror inför matchen mot Gävle

Alla som lirat med dig vet vilka kunskaper du besitter men nu börjar det nästan bli löjligt. Hur kommer det sig att du är så framträdande?

Det har med förtroende från tränare/laget att göra, mer speltid än vad jag haft tidigare säsonger det har gjort att mitt självförtroende som jag hade för 8 år sen har kommit tillbaka lite. Hoppas det flyter på lika bra nu mot Gävle för både mig och laget så vi kan vinna vår första hemma-match!

 

Hur såg matchen mot Hagunda ut?

Matchen mot Hagunda såg rätt okej ut, vi har koll på matchen från start men leder dock aldrig riktigt stort och som alla vet så kan det vända rätt snabbt. Vi måste höja oss rejält om vi ska kunna ta Gävle nästa match, har hört att dem ska vara lite bättre….

 

Vad tror du om matchen mot Gävle?

Förhoppningsvis är det vi som kommer bestämma hur den här matchen ska spelas. Vårt aggresiva spel ska sätta stopp för deras eget spel. Vi kommer ta en tidig ledning i matchen och sen kommer det bara att rulla på för vår del!

 

Varför har du spelat i Balrog alla dessa herrans år?
Har spelat i Balrog sen jag var 10 år, hör hemma här helt enkelt. Balrog har alltid haft ett skönt lag med sköna spelare vilket har gjort att man har trivts väldigt bra.

Vad tänkte du inför årets säsong, första som inte var i högsta serien?
Fanns bara en tanke och det var att vi vinner serien och är tillbaka där vi ska vara. Nu började ju säsongen lite tungt men vi är inne på rätt spår nu och vinner vi på fredag tror jag att vi kommer komma in i en sjuk winning streak.

Vad har gjort att du är den spelare du är? Ditt signum?

Måste vara kärleken till innebandy som har gjort mig till den jag är, utan den hade jag lagt av för länge sen. Har haft många motgångar i min karriär, redan på pojknivå hade jag det rätt tufft men enbart för att jag älskar att spela innebandy så har jag alltid bitit ihop och kämpat på!!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.