
Det känns faktiskt lite extra gott att det skedde i just glashala Löthallen. Det såg inte helt ljust ut med uppslutningen inför match, vi hade haft två veckors skade- och sjukdomsdrabbad trupp där ljumskproblemen och förkylningarna löste av varandra.
Slutligen stod vi där med en 14 killar stark trupp formerad i två 5:or och tre spelare beredda att komma in. (Varför blir det räknefel? Dagens enorma gåta…)
Vi som generellt brukar starta på 3 formationer fick lita på fingertoppskänslan och passade på att testa lite nya grepp. Sebbe klev upp som forward och Kalle fick för första gången stå från start i mål efter en fin träningsvecka. Nu har vi angenäma problem på samtliga positioner.
Period 1:
Vi hade bestämt oss för att skära av lite mer istället för att pressa på det hala golvet. Det slog ganska väl ut då de hade svårt att hitta upp enkelt men ändå lyckas de med sitt framgångsrika spel med inspel i slottet från alla vinklar. Nu ska väl iofs sägas att vi gjorde ett av deras tre första mål då en av våra spelare råkade sparka in den i sitt fina hemjobb, grym oflax. Ett annat av målen var dessutom i vårt BP. 1-1 med 5 man på banan alltså!
Det här var en match jag knappt vet hur jag ska beskriva, Duvbo får alltså in de första 3 bollarna trots att jag tycker vi har kontroll och får gå till periodpaus med det. Vi saknade inte chanser utan deras målvakt Martin Hjelmberg satt bra på skotten.
Det var inte så mycket att vara oroliga över utan vi visste att det var långt kvar och att det i innebandy inte ska behöva vara några problem om vi spelar på rätt sätt. Vi vet sedan tidigare att vi är starka i underläge, det är inte första gången vi hämtar upp underlägen.
Period 2:
Vi tog snacket om att sätta lite mer press stundtals för att se hur de reagerade på det och man kan väl inte säga annat än att det vart lyckosamt. Sagt och gjort kom vi in i 2:a och skapade en scenförändring som heter duga. Vi började med BP sedan första periodens incident på Starren för obstruktion men fick PP efter att ha rett ut det. Tålamodet präglade PP vilket avslutades med ett par läckra diagonalare där Jake till slut från bortre delen av slottet kunde sätta reduceringsmålet i öppen kasse på öppnande pass från högerkanten av Mackan.
Det var stundtals riktigt läckert att se oss spela i andra perioden vilket kröntes med ett klassiskt Zundaryck upp till 3-4 (4 mål på 9min). Just vänsterkanten visade sig vara melodin då Blank fick prickskjuta in sitt första mål för säsongen lågt i bortre efter att Emil hittat ut till honom, 2-3.
Strax efter Blanks mål följde en dubbelutvisning efter att Sebbe blivit trängd vid sargen och diverse efterslängar utdelats. Perfekt, vi är grymma på stora ytor! Pang-Pang sa det så hade vi tagit oss förbi i målprotokollet efter att Håkan visat upp exakt det han levererat på träningarna hela veckan dvs bryta in i hög fart och skjuta i steget. Jake stod för uppspelet till honom den gången.
En knapp minut senare fortsatte dagens radarpar Mackan och Riki sin poängskörd och jag kommer faktiskt inte ihåg vilket av alla mål de gjorde som var just det här. Likadant var det med nästa mål som Gurra drog in efter assist av Riki i PP men jag vill minnas att Riki bröt in vid stolpen och hittade Gurra bara ett par meter upp i slottet. Jag gissar jämt målen känns det som, sorry grabbar. Däremellan hade Duvbo fått in kvitteringen och bara 16s efter vårt ledningsmål kvitterar de igen. Ett par utvisningar avslutar perioden, en för vardera laget. 5-5 lyder siffrorna.
Utvisningar förresten, en spännande historia i matchen där det delades ut hela 8 olika typer. På vår lott föll i kronologisk ordning:
– Hög klubba
– Obstruktion
– Hårt spel
– Hands
– Slag
Följande kompletterade Duvbo med:
– Protest mot domslut
– Otillåten trängning
– Låsning av klubba
Jag vet faktiskt inte om det finns så många fler saker att bli utvisad för, ändå var det inte fel av domarduon Nicklas och Björn totalt sett utan det var en ganska tuff match stundtals med mycket slag och efterslängar.
Period 3:
I tredje svarade Duvbo med att relativt omgående också göra ett Zundaryck till 8-5 och då vart man ju lite frustrerad, nu när vi var på väg in i matchen. Då svarade vi med ytterligare 4 mål på knappa 4min och var ikapp och förbi. Villiam hade sporadiskt fått speltid i PP men fick nu återigen chansen som back och lyckas bryta sig loss för att sedan hitta Mackan ute till höger som stänker in 6-8, det första i kvartetten mål. Återigen kan jag avslöja att nästan samtliga mål i 3:e är ett enda stort myller för mig, man hann knappt titta upp då det haglade diagonalare som öppnade avsluten på högerkanten som omväxling.
En minut senare är han där igen, 6-poängsmannen Mackan, nu assisterad av 7-poängsmannen Riki och ytterligare två minuter senare vänder de på steken då Mackan hittar ned från fickan till Riki som helt sonika sprätter upp den i första krysset från absolut ingen vinkel. Grymt dåligt läge att skjuta ifrån egentligen men de här herrarna är bara lite för bra för att behöva underkasta sig det faktumet just nu.
Lucky number sleven nöjer sig inte med det heller utan när Mackan punktmarkeras av Robban hittar Starren kyligt ned till just Riki centralt i slottet som hotar att gå på avslut men istället lägger ut bollen till vänstra delen av slottet där Emil står sopren och bara kan placera in bollen i mål, ledning med 8-9 och nu är Duvbo duktigt i brygga!
Strax därefter åker de på en 5:a efter att Sebbe sprungit sig förbi sina bevakare då han åker på en benkapning. Kanske lite hårt dömt men vi tackade och tog emot. Första PP spelar ned dem ganska länge och radar upp chanser men det är först när det andra PP:t kommer in som vi får skörda det som första sått då Håkan trycker in 8-10 i höga slottet på fin diagonalpass från Emil.
In med första PP:t igen och det tar bara 12s för dem att belönas för sitt tidigare slit. Mackan påstår att han inte hörde mig skrika ”sätt den Mackan!!!” då han direkt efter trampar rakt in från sin högerkant och placerar in 8-11 men jag tror alla i publiken vet hur det egentligen ligger till… Riki noteras för assisten. Spiken i kistan kunde man tro men Duvbo gav förstås inte upp utan plockade keepern och fick in livsviktiga 9-11 med knappa 2min kvar.
Helt plötsligt vart det lite match igen. Lyckligtvis håller vi ihop laget bra sista minuterna och spelar i en kontring kyligt ut dem totalt varefter Emil slutligen får äran att raka in 9-12 på förarbete från bla Mackan som gör sin gubbe på kanten samt Riki som kyligt passar bollen istället för att själv hitta avslutet. Detta avgör förstås matchen helt, gött!!!
Summering av spelarinsatserna idag som jag ser dem:
- Kalle sitter stort i målet, lugn i sidledsförflyttningarna och tät vid stolparna.
- Rille levererade spelvändning på spelvändning, vilken härlig spelförståelse.
- Blank vann tillbaks samtliga bollar i PP åt oss och var en finne i arslet på Duvbos forwards.
- Jake hittade offensiva friytor hela matchen och hade bud på långt mer än sina 1+1.
- Håkan var bestämd i spelet med boll, klev rakt in i situationerna och tryckte in målen distinkt.
- Emil utvecklade sitt spel rakt igenom hela matchen och fick visa upp både sin fantastiska egenskap i att behålla boll samt känslan för ass och avslut när chansen gavs. 2+2 slutade det med.
- Rappe forwarden Villiam kliver in som back sent i matchen men jobbar oförtrutet runt egen kasse utan att gå bort sig. Alltid pigga ben och bra blick för spelet.
- Gurra är väldens svåraste forward att möta, outsinlig kondition, kvick och oersättlig i sitt 2-vägsarbete över hela banan vilket också kröntes med mycket välförtjänta ledningsmålet till 4-5.
- Starren vinner i vanlig ordning ALLA närkamper och börjar hota mer och mer med sitt fina skott.
- Kul att få se Sebbe kliva upp som forward och smart skära av Duvbos ytor. Dessutom är hans skotthot i PP enormt värdefullt, det öppnar upp de andra ytorna.
- Slutligen har vi Piff och Puff, 1+6 resp. 4+2, behöver jag säga mer? 1:a resp. 6:a i poängligan, dra bollen i gruset…
- Målglädje vid 8-9!
- Taktik inför matchen.
- Uppvärmning
- Sista snacket innan matchstart
- 3-1
- 8-6
- 8-10, game winning goal!
- 9-12, spiken i kistan.
Härlig seger boys!
Då har tåget startat, så smått…:) Järfälla nästa eller? //HW
Självklart! Tänkte vi skulle vinna resten nu, det är mycket roligare så 🙂
/ mvh trac